Światło w naturalny sposób przyciąga uwagę ludzi i pomaga zauważyć piękno architektury, która w świetle dziennym wygląda całkiem inaczej. Ogólnym przeznaczeniem oświetlenia architektury jest eksponowanie piękna budowli lub w niektórych przypadkach dodanie jej kolejnego wymiaru poprzez ukazanie jej walorów w innym świetle. Zwiększa także ono walory estetyczne otoczenia.
Poziomy natężenia światła wykorzystane do iluminacji budynku powinny harmonizować z tymi, które zostały wykorzystane do oświetlenia obszarów przyległych.
W ciemniejszych obszarach nawet mała ilość światła może przynieść pożądany efekt, w przypadku obszarów dobrze oświetlonych światłem pochodzącym z przyległych instalacji i obiektów należy zadbać o wyższe natężenie oświetlenia.
Ważne jest również podkreślenie wyróżniających się elementów struktury i jednoczesne utrzymanie ogólnej spójności jej wyglądu. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby oświetlać jedynie te detale, które tego wymagają. Wykorzystanie zbyt dużej liczby świateł może zniweczyć cały efekt i doprowadzić do spłaszczenia struktury lub nadmiernego rozdrobnienia i utraty wizualnej spójności.
Światłocienie stanowią cenny wkład w ostateczny efekt oświetleniowy.
Kompletność oświetlenia jest bardzo istotnym elementem zapewniającym jego spójność. Dokładamy wszelkich starań by uniknąć efektu pływania światła, spowodowanego np. niedoświetleniem dolnej części obiektu, lub wysokiemu natężeniu oświetlenia detali, które ze względu na niskie natężenie oświetlenia górnej części obiektu wydają się oderwane od całości.
- Do oświetlenia detali stosujemy zazwyczaj małe projektory, szersze powierzchnie obsługiwane są przez oprawy o szerszym rozsyle światła.
- Właściwe umiejscowienie i rozmieszczenie projektorów może nadać obiektowi dwie odrębne twarze: nocną i dzienną.
- Każdy projekt iluminacji to twórczość, która jest oparta równocześnie na rzetelnej wiedzy z dziedziny techniki oświetleniowej. Nie ma powtarzalnych projektów iluminacji.
Dlatego realizując projekty:
- w konkretnych zastosowaniach właściwie dobieramy odpowiednią technologię projektorów, układów optycznych i źródeł światła,
- zwracamy szczególną uwagę na minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych,
- nie skupiamy się na oświetlaniu, lecz tworzymy sztukę - podkreślamy grę światłocieni,
W NOCY ŚWIAT STAJE SIĘ INNY