Modernizacja oświetlenia potrzebna jest wszędzie tam, gdzie systemy oświetleniowe są przestarzałe, nieefektywne, zużywają zbyt wiele energii, a rozprowadzane światło jest nieprawidłowo wykorzystywane.
Innowacyjne nowe technologie, a w szczególności szybki rozwój technologii LED pozwala na zmniejszenie kosztów oświetlenia poprzez jego modernizację lub całkowitą przebudowę.
Priorytetowymi celami modernizacji oświetlenia są: dostosowanie jakości światła do przestrzeni, obniżenie kosztów zużycia energii oraz wykonanie oświetlania przyjaznego dla środowiska. Często znaczącym argumentem skłaniającym do modernizacji oświetlenia są pieniądze, które można zaoszczędzić.
W zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych, modernizacja oświetlenia może obejmować:
- wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne,
- montaż opraw, które oświetlają konkretne punkty - bez zbędnego świecenia w górę czy na boki (zapobieganie śmiecenia światłem),
- montaż inteligentnych systemów sterujących oświetleniem.
Niejednokrotnie modernizacja oświetlenia ulicznego mająca na celu uzyskanie oszczędności na wydatkach postrzegana jest jako wymiana opraw na oprawy energooszczędne, zapominając przy tym o komforcie, a co za tym idzie, również bezpieczeństwie użytkowników dróg oraz o śmieceniu światłem. Wymieniane oprawy powinny być dostosowane do specyficznych warunków pracy, jaką jest ulica. Należy pamiętać, ze modernizowane oświetlenie powinno spełniać wymogi zgodne z obowiązującymi przepisami i normami. Oświetlenie nocne powinno być bezpieczne oraz komfortowe dla jego użytkowników.
Przy modernizacji oświetlenia w przemyśle łatwiej dostosować nowe oświetlenie do warunków pracy. Dodatkowo użytkownik energochłonnego oświetlenia wie najlepiej, które miejsca wymagają szczególnej uwagi podczas modernizacji, celem poprawy komfortu użytkowania oświetlenia.
Modernizację oświetlenia w placówkach oświatowych oraz w budynkach użyteczności publicznej najlepiej wykonywać podczas remontu. Dostosowanie instalacji do nowego oświetlenia nie podniesie znacząco kosztów modernizacji a poprawi wygodę użytkowania oświetlenia.
Modernizacja oświetlenia jest kilkuetapowym procesem. Pierwszym elementem jest dokładna inwentaryzacja, przeprowadzona przez ekspertów. Ocenie podlegają m.in. infrastruktura, zagospodarowanie obszaru oraz potrzeby ludzi, którym ma służyć oświetlenie. Następnie na podstawie zebranych danych, analizy kosztów inwestycji, posiadanych funduszów oraz oczekiwań opracowuje się projekt modernizacji. Dobry projekt i jego rzetelna realizacja pozwalają na kompletne i profesjonalne przeprowadzenie zadań unowocześniania instalacji świetlnych.
Korzyści modernizacji oświetlenia zewnętrznego:
- zmniejszenie kosztów eksploatacji systemów oświetleniowych,
- zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej,
- poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zwiększenie widoczności uczestników ruchu,
- zwiększenie bezpieczeństwa publicznego,
- dostosowanie mocy oświetlenia do indywidualnych parametrów jezdni, terenu,
- poprawa wizerunku ulic i miasta,
- zmniejszenie śmiecenia światłem,
- redukcja światła przeszkadzającego,
- obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
- możliwość sprawniejszego sterowania oświetleniem.
Korzyści modernizacji oświetlenia wewnętrznego:
- zmniejszenie kosztów eksploatacji systemów oświetleniowych,
- zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej,
- dostosowanie mocy oświetlenia do indywidualnych parametrów obiektu,
- obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
- możliwość sprawniejszego sterowania oświetleniem.
Warto zaznaczyć, że fundusze przeznaczone na modernizację oświetlenia zwracają się w 100% w przeciągu kilku lat. Jest to prosta kalkulacja, którą wylicza się na podstawie konkretnej inwestycji. Oprócz korzyści finansowych, warto mieć na uwadze ogromne zyski społeczne oraz ekologiczne.